:

Wie is eigenaar van archeologische vondsten?

Merel Koning Knol
Merel Koning Knol
2025-09-06 00:23:37
Count answers : 26
0
De grondeigenaar is eigenaar van de vondsten die je op zijn terrein vindt. Die eigendom kan hij echter met een mondelinge of schriftelijke overeenkomst overdragen aan de vinder of een derde persoon. De eigenaar kan dus niet de stukken die hem interesseren voor zich houden en de rest overdragen aan de vinder of een derde. Als de grondeigenaar de eigendom overdraagt, moet je de vondsten als een goede huisvader beheren en samen houden wat bij elkaar hoort. Je kan de vondsten ook overdragen of in bruikleen geven aan een depot. Afhankelijk van het type depot wordt het eigendom overgedragen of nemen zij het materiaal in beheer. Bij niet-erkende depots blijft de verantwoordelijkheid voor het archeologisch ensemble bij de eigenaar tenzij het eigendom wordt overgedragen aan het depot.
Sofie Peters
Sofie Peters
2025-08-31 04:09:19
Count answers : 25
0
Een schatvondst is een waardevol voorwerp dat zo lang verborgen is gebleven dat de eigenaar niet meer achterhaald kan worden. Als het wel om een schatvondst gaat, dan moet de vinder die vondst voor de helft delen met de eigenaar van de grond waarin de schat gevonden is. Als een vondst niet echt als een schat bestempeld kan worden, dan mag de vinder hem gewoon houden. Iets is dus pas een schat als het bewust verstopt is en van waarde is. Een voorwerp dat iemand ooit kwijtgeraakt is, of dat na een oorlog of rampspoed ergens is achtergelaten, is dus nooit een schat, ook niet als het nu heel veel waard blijkt te zijn.

Lees ook

Waar moet ik archeologische vondsten melden?

Een archeologische toevalsvondst moet worden gemeld bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. D Lees meer

Wat zijn archeologische vindplaatsen?

Archeologische vindplaatsen zijn terreinen met overblijfselen, voorwerpen of andere sporen van mense Lees meer

Senna Ramcharan
Senna Ramcharan
2025-08-21 04:46:53
Count answers : 33
0
Als de vondst uit Vlaardingse bodem komt, is de gemeente Vlaardingen eigenaar. Als de vondst per toeval wordt gedaan bij niet-archeologische werkzaamheden, dan verkrijgen de vinder en de eigenaar van de grond het gezamenlijke eigendom.
Kai van der Laarse
Kai van der Laarse
2025-08-16 15:11:24
Count answers : 24
0
Gevonden voorwerpen zijn eigendom van de provincie of de gemeente.

Lees ook

Waar worden archeologische vondsten bewaard?

Archeologische depots zijn bewaarplaatsen voor vondsten, rapporten en documentatie van opgravingen. Lees meer

Wat zijn de oudste vondsten in Nederland?

Het betreft vier glazen kraaltjes die één van de oudste glasvondsten in Nederland vertegenwoordigen. Lees meer

Yasmine Robbrechts Bruijne
Yasmine Robbrechts Bruijne
2025-08-05 12:15:12
Count answers : 31
0
Er wordt een archeologisch object gevonden en gemeld, wat dan? Van wie is de vondst? Als de eigenaar van de archeologische vondst niet meer kan worden achterhaald, is de vondst het gedeelde eigendom van de vinder en de grondeigenaar van de plaats waar het object is gevonden, dit is de zogenaamde schatvindersregeling.
Mila Dekker
Mila Dekker
2025-07-29 22:26:54
Count answers : 37
0
Als u de vondst op uw eigen terrein hebt gedaan dan bent u de vinder, en dus eigenaar van de vondst. Heeft u een vondst gedaan op het terrein van een ander? Dan bent u nog steeds de vinder maar niet de eigenaar van de vondst. Heeft u een vondst gedaan op het terrein waar een archeologische opgraving plaatsvindt? Dan hoort de vondst bij de opgraving en zal deze uiteindelijk worden ondergebracht in een provinciaal archeologisch depot.

Lees ook

Wat te doen bij archeologische vondsten?

Als je tijdens het graven van je vijver iets vindt waarvan je ook maar het geringste vermoeden hebt Lees meer

Waarom liggen archeologische vondsten altijd onder de grond?

Het is geen kwestie dat mensen de archeologische vondsten begraven. De bodem komt geleidelijk aan ho Lees meer

Sep Lutterveld
Sep Lutterveld
2025-07-20 05:35:30
Count answers : 25
0
Bij een toevalsvondst treedt de zogenaamde schatvindersregeling in werking: als de eigenaar van het object niet meer kan worden achterhaald, is de vondst het gedeelde eigendom van de vinder en de grondeigenaar van de plaats waar het object is gevonden.